Fiatalok a diszkrimináció ellen ifjúsági pályázat

Ifjúsági akciók

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság egyik legsikeresebb kommunikációs aktivitása a 2010. május 15-én lezárult fiatalokat megszólító ifjúsági akció volt. A képzőművészeti és irodalmi pályaművek az általános és középiskolás tanulók diszkriminációval kapcsolatos tapasztalatairól, a hátrányos megkülönböztetésről megfogalmazott véleményükről szóltak. Számtalan szülőtől és pedagógustól érkező információ erősítette meg, hogy a korosztályi oktatás informális rendszerében a diszkrimináció témakörének beemelésével jó úton járunk, hiszen gyermekeik, tanítványaik nagyon sokat tanultak magukról, egymásról, toleranciáról, a különbözőségben rejlő lehetőségekről az alkotás folyamatában.

A pályázatra benyújtott számos színvonalas alkotás inspirálta 2010 őszén az Élőben a játszótérről címmel indított országos vándorkiállítást, amellyel a hátrányos megkülönböztetésről kezdett kisközösségi diskurzusok további folytatását inspiráltuk.

A kiállításokon több mint 80 alkalommal, többször nemzetközi kulturális fesztiválokon (Sziget Fesztivál –  Vidor Fesztivál – Campus Fesztivál, Romani Design divatbemutató) tekinthette meg a lakosság a 8-18 éves fiatalok alkotásait.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a képzőművészeti alkotásokat használja kreatív arculatain, kommunikációs- és médiakampányaiban. A lakosság többek között 2013-14-ben az EBH országos imázs kampányaiban készített és országszerte kiállított 400 figyelemfelhívó óriásplakáton, citylight plakáton, további offline és online hirdetési felületeken találkozhatott velük. A novellák elérhetően a hatóság mobilalkalmazásának eltöltésével is. 

Helyezett alkotások

 

Képzőművészet 1. kategória

I. helyezett

Bélteleki Natália: A jótétemény

I. helyezett

Fehér Andrea: Sakkparti

Díjazott: Asperján Benjámin: Fogadd el a másságukat

Különdíjas

Affiah Udeme Gidwin: A kirekesztettség

II. helyezett

Kóti Dorina: Hova bújjak a csúfolódás elől

Díjazott:

Kovács Dóra: Bárcsak nagyobb lehetnék

Díjazottű

Munkácsi Enikő: Tandemes barátok

Díjazott

Vajda Márk: Inkább segíts!

III helyezett

Kis Panna: Kirekesztve

 

Különdíjas

Svetnyik Péter: Mozgássérült az úton

Képzőművészet 2. kategória

I.helyezett

Bozsóki Márk: Lilában

II helyezett

Zsámboki Laura: A játékban nincs másság

Díjazott

Józsa Beatrix: Különös barátság

Díjazott

Albert Fanni: Szünet


Díjazott

Farkas Fanni: Fekete-fehéren


Díjazott

Shytylya Dájána: Az idősek számára a közlekedés már nehezebb

Díjazott
Libor Ádám: Rajzórán

Különdíjas
Tóth Krisztofer: Fekete bárány

Díjazott

Nádas Kitti: Mint az anyai szeretet

III helyezett

Karacs Krisztina: Azért mert más színű a bőrünk, anyának én vagyok a legszebb

   

Novella

1-3. helyezés

1. helyezett: Leitner Veronika Részletek a naplómból (Berzsenyi Dániel Gimnázium, Celldömölk)
2. helyezett: Magyar Noémi Engem érdekel (Eötvös József Gimnázium, Tiszaújváros)
3. helyezett: Csapó Krisztina Színes álmok egy fehér vászonról (Damjanich János Gimnázium, Nagykáta)
3. helyezett: Szűcs Tamás Kegyetlen játszótér (Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium)

4-10. helyezés

Farkas Ádám: Anna (Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, Zalaegerszeg)
Horváth Klaudia: Mosoly (Eventus Üzleti, Művészeti Középiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Kollégium, Eger)
Jabronka Richárd: (Más)világi élet (Petőfi Sándor Gimnázium, Pápa)
Kecskés Boglárka: Majd holnap (Adu Rahn Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola és Két Tannyelvű Szakközépiskola és Gimnázium, Budapest)
Markó Gergely: Az üldözött (Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, Zalaegerszeg)
Preszner Sándor: Fekete habok (Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Szeged)
Puskás Kinga: Füles (Medgyessy Ferenc Gimnázium, Debrecen)

 

Támogatóink

Támogató szervezet neveTámogatásDbÉrték
Balatontourist Zrt.Siófoki családi hosszúhétvége 5 fő részére (80.000 forint/család)5400 000
Magyar Suzuki Zrt.Vásárlási utalvány (40.000 forint/fő)5200 000
SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft.Vásárlási utalvány (20.000 forint/fő)480 000
Pécsi Direkt Kft. (Alexandra Bolthálózat)Könyvek (1500-2000 forint/darab)918 192
Fusion Befektetési Rt. (Burger King)Menüutalvány (1500 forint/fő)3045 000
Adomány név nélkülHP Photosmart 335 típusú fotónyomtató10150 000
Adomány név nélkülHP színes és fotónyomtató225 000
Adomány név nélkülCanon színes és fotónyomtató120 000
Adomány név nélkülAz elit alakulat (3490 forint/darab)1034 900
Adomány név nélkülMeghívók sokszorosítása (szolgáltatás)15 000
   978 092

Válogatás

Dobosy Mónika: Tarka világ

Dobosy Tímea: Nagymenők

Gyóni Viktor: Virágok

Módos Dominika: KI-teremtés

Molnár Zita: A megbocsátás ereje

Pásztói Petra: A fekete bárány

Sallai Regina: Cím nélkül

Tóth Csenger: A nap is egyformán süt

Harkai Tímea: Feketén fehéren

Fülöp Réka: Az

én néger babám

Seres Renáta: Egyben vagyunk

 

 

 

Nyerteseink

Bélteki Natália

Fehér Andrea

A díjátadáskor készült felvételek

Egy tehetséges szolnoki kislány álma vált valóra, amikor családjával együtt életében először eljuthatott a Balatonhoz. Fehér Andrea, a Fiatalok a diszkrimináció ellen című ifjúsági akciónk első helyezett kisdiákja támogatóinknak köszönhetően három napot tölthetett a magyar tenger partján. Ezúton mondunk köszönetet:
- Pártényi Tündének, a Hotel Magistern igazgatónőjének, amiért a szállás, s a teljes ellátás mellett vitorlázási lehetőséget is biztosított Andika nyolctagú családja számára a siófoki Aranyparton,
- a Coke Club üzemeltetőinek, amiért siófoki tartózkodásuk idején az ingyenes belépés mellett frissítőket és ebédet biztosítottak a család számára,
- Lukács Mihálynak, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Területi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökének, amiért megszervezte a család szolnoki szállítmányozását,
- anonimitást kérő szponzorainknak, akik finanszírozták Fehér Andrea családjának vonatjegyét, s siófoki közlekedését,
- Rab Beatrixnak, a szolnoki Fiumei Úti Általános Iskola tanárának felkészítő munkájáért, valamint a szervezésben való aktív részvételéért, valamint
- Almási Lászlónak, Rab Beatrix tanárnő férjének a projekt tevékeny támogatásáért.

Munkácsi Enikő

Zsámboki Laura

 

Eredmények

Képzőművészet 8-10 év

HelyezésTanuló neveFelkészítő tanárIntézmény
1.Bélteki NatáliaDékányné Varga KrisztinaNagy Imre Általános Iskola , 1214 Bp., Simon Bolivár sétány 4-8.
1.Fehér AndreaRab BeatrixFiumei Úti Általános Iskola, 5000 Szolnok Fiumei út 5.
2.Kóti DorinaN. Bere Anna MáriaKarácsony Sándor ÁMK Általános Iskolája, 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6.
3.Kis PannaDékányné Varga KrisztinaNagy Imre Általános Iskola, 1214 Budapest, Simon Bolivar sétány 4-8.
KülöndíjJónás SándorPajtásné Hatvany ÉvaJókai Mór Általános Iskola, 4751 Kocsord
ElismerésAffiah Udeme GidwinAuer MiklósnéOlcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola, 9900 Körmend, Thököly utca 31.
ElismerésSzvetnyik PéterDékányné Varga KrisztinaNagy Imre Általános Iskola, 1214 Budapest, Simon Bolivar sétány 4-8.
ElismerésPorst Benedek  
 Munkácsi EnikőRab BeatrixFiumei Úti Általános Iskola, 5000 Szolnok, Fiumei út 5.
 Kovács DóraN. Bere Anna MáriaKarácsony Sándor ÁMK Általános Iskolája, 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6.
 Vajda MárkHodosi IbolyaKörzeti Általános Iskola, 7472 Szentbalázs, Fő u. 33.
 Asperján BenjáminHodosi IbolyaKörzeti Általános Iskola, 7472 Szentbalázs, Fő u. 33.

 

Képzőművészet 11-14 év

HelyezésTanuló neveFelkészítő tanárIntézmény
1.Bozsóki MárkKun AttilánéSzentendrei Református Gimnázium, 2000 Szentendre, Áprily tér 5.
2.Zsámboki LauraCsúzdi Szabó ErikaTóth László Általános Iskola, 6000 Kecskemét, Czollner tér 1.
3.Karacs KrisztinaN. Bere Anna MáriaKarácsony Sándor ÁMK Általános Iskolája, 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6
KülöndíjTóth KrisztoferJózanné Leskó GabriellaDalmady Győző Óvoda, Általános Iskola és Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény 2750 Nagykőrös, Kalocsa Balázs út 3.
 Shytylya DájánaVad JózsefnéTestnevelés Tagozatos Általános Iskola, 1043 Budapest, Munkásotthon utca 3.
 Farkas FanniNémeth AttilaPéterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ, 9025 Győr, Péterfy Sándor u. 2.
 Nádas KittiCsúzdi Szabó ErikaTóth László Általános Iskola, 6000 Kecskemét, Czollner tér 1.
 Albert FanniVitárius NikolettaLaborcz Ferenc Általános Iskola, 1173 Budapest, Ferihegyi út 115.
 Libor ÁdámCsúzdi Szabó ErikaTóth László Általános Iskola, 6000 Kecskemét, Czollner tér 1.
 Józsa Adrienn BeatrixLapu MártaBajza Lenke Általános Iskola, 2116 Zsámbok, Bajza Lenke tér 17.

 

Novella 14-18 év 

HelyezésTanuló neveFelkészítő tanárIntézmény
1.Leitner VeronikaGulyásné Vass VeronikaBerzsenyi Dániel Gimnázium,9500 Celldömölk, Nagy Sándor tér 13.
2.Magyar NoémiVeres Erzsébet EmőkeEötvös József Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium 3580 Tiszaújváros, Munkácsy Mihály u. 13.
3.Szücs TamásMezei PéterBudapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium 1015 Budapest, Szabó Ilonka u. 2-4
3.Csapó KrisztinaHorváthné Szolovjov ZsuzsaDamjanich János Gimnázium és Szakközépiskola, 2760 Nagykáta, Dózsa György út 26/A
ElismerésJabronka Richárd Petőfi Sándor Gimnázium, 8500 Pápa, Várkert út 6.
 Farkas ÁdámBangó SzilviaMindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, 8900 Zalaegerszeg, Zárda u. 21-25.
 Preszner SándorBenkő ImolaTömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Szeged
 Puskás KingaHorváthné Budaházy ÉvaMedgyessy Ferenc Gimnázium, Debrecen, Holló László sétány 6.
 Kecskés BoglárkaKuruczné Domaházi MargitAdu Rahn Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola és Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Gimnázium, 1211 Budapest, Táncsics Mihály u. 78.
 Horváth KlaudiaSulyok KingaEventus Üzleti, Művészeti Középiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Kollégium, 3300 Eger, Cifrakapu tér 24.
 Markó GergelyBangó SzilviaMindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, 8900 Zalaegerszeg, Zárda u. 21-25.